Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش دوران پرچالش مقابله با مشکل کم‌آبی و خاموشی

برای مرد روزهای سخت صنعت آب و برق؛
دوران پرچالش مقابله با مشکل کم‌آبی و خاموشی

شاید بتوان گفت حمید چیت‌چیان در یکی از پرچالش‌ترین دوره‌های وزارت نیرو، بر کرسی این وزارتخانه تکیه زد؛ دوره ای که کشور با بحران آب و برق دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش "همدان نیوز"، آمارهایی که شرکت آب و فاضلاب کشور و سازمان توانیر درباره وضعیت آب و برق منتشر می‌کنند، روزبه‌روز رنگ هشدارآمیزتری به خود می‌گیرد. براساس این آمارها، شمار شهرهایی که به تنش آبی دچار شده‌اند، رو به افزایش بوده و این کم‌آبی به‌تدریج در حال اثرگذاری بر تولید برق است. در این شرایط و با وجود این آمارها، حمید چیت‌چیان مسوولیت تصدی وزارت نیرو را برعهده گرفت.

حمید چیت‌چیان در سال ۱۳۳۶ در تبریز به دنیا آمد. وی، تحصیلات دانشگاهی خود را از دانشگاه امیرکبیر و در رشته مهندسی مکانیک، گرایش طراحی جامدات آغاز کرد و مدرک کارشناسی خود را در سال 64 دریافت کرد. پس از آن کارشناسی‌ارشد را در رشته مهندسی صنایع از همان دانشگاه در سال 1374، کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت از مرکز آموزش مدیریت دولتی در سال 1376 و مدرک دانشوری مهندسی صنایع را از دانشگاه تربیت‌مدرس در سال 1384 اخذ کرده است.

او در کارنامه خود، عضویت در جهادسازندگی استان آذربایجان‌شرقی در سال ۱۳۵۸، عضویت در سطوح فرماندهی سپاه و حضور در جبهه‌های جنگ تحمیلی از سال ۱۳۵۹ تا دی‌ماه ۱۳۶۶، نمایندگی مجلس دوره سوم ( از حوزه انتخابیه تبریز) در خرداد ۱۳۶۷ تا خرداد ۱۳۷۱ و عضویت در هیات رییسه مجلس سال دوم دوره سوم را دارد.

عضویت در هیات مدیره شرکت توانیر در خرداد ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵، عضویت در هیات مدیره سازمان برق ایران، معاونت وزیر نیرو در امور انرژی از آبان ۱۳۷۲ تا شهریور ۱۳۸۴، معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از آذر ۱۳۸۵ تا تیرماه ۱۳۸۷ ، قائم‌مقامی وزیر نیرو از شهریور ۱۳۸۴ تا آبان ۱۳۸۹، سمت مشاور عالی وزیر و رییس شورای مشاوران وزارت نیرو از آبان ۸۹، معاونت هماهنگی و نظارت فرایندی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از شهریور ۱۳۹۰ از دیگر سوابق کاری وزیر نیرو دولت یازدهم است.

چیت‌چیان همچنین در حوزه آب و برق در تاسیس و پایه‌گذاری موسسه تحقیقات و آموزش مدیریت وزارت نیرو، مرکز مطالعات انرژی ایران، سازمان انرژی‌های نو ایران، سازمان بهره‌وری انرژی ایران، مرکز اطلاعات انرژی ایران و آزمایشگاه ملی صرفه‌جویی انرژی ایران نقش‌آفرین بوده است.

چیت‌چیان مردادماه سال 1392 به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارتخانه نیرو به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و با کسب اکثریت آرا از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر نیرو مشغول به فعالیت شد: 272 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع.

رجب رحمانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس در هنگام بررسی صلاحیت چیت‌چیان به عنوان وزیر نیرو در مجلس تاکید کرد: «آقای چیت‌چیان با 30 سال حضور و فعالیت در جبهه حق علیه باطل، در تمام برنامه‌های وزارت نیرو حضور داشته است و حتی وزیر اسبق نیرو نیز ایشان را جزو نیروهای ولایی و بسیجی عنوان کردند.»

منظور رحمانی، نگاهی بود که پرویز فتاح، وزیر نیرو دولت نهم درباره چیت‌چیان عنوان کرده بود. پرویز فتاح گفته بود: «زماني كه بنده اسم مهندس چيت‌چيان را به عنوان وزير نيروي پيشنهادي دولت يازدهم شنيدم، از صميم قلب بسيار خوشحال شدم؛ چراكه با شناختي كه در طول سنوات گذشته يعني از ابتداي انقلاب تاكنون نسبت به ايشان دارم، مي‌دانم كه اين انتخاب كاملا عنايت و لطف الهي بوده كه شامل حال وزارت نيرو شده است.»

وی عنوان کرده بود «يك برادر ارزشي، متعهد، مومن و ولايي و از همه مهم‌تر متخصص از درون وزارت نيرو انتخاب شده است و به نظر من اين انتخاب يك حسن نيتي دارد و آن اين است كه ايشان از مسلط‌ترين افرادي است كه مي‌تواند در اين جايگاه قرار بگيرد.»

فتاح همچنین متذکر شده بود؛ «زماني كه من به عنوان وزير نيرو انتخاب شدم، اعتراف مي‌كنم ايشان شايستگي‌شان براي وزير شدن از من كمتر نبود و آن زمان ايشان بزرگواري كردند كه اين مسووليت را پذيرفتند و من بايد بگويم كه بدون حضور ايشان در وزارت نيرو حتما دچار مشكلات زيادي مي‌شدم و حضور و حمايت و مديريت ايشان باعث شد تا آن دوران را بتوانيم به خوبي پشت سر بگذاريم.»

حمید چیت‌چیان هم‌اکنون در وزارت نیرو با بحران خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و پس از دو سال، در تلاش است تا جیره‌بندی آب یا خاموشی‌ها مهمان خانه ایرانیان نباشد. اگرچه او معتقد است که «پیشرفت کارها مطابق با برنامه، نظر و هدف وزارت نیرو نبوده است.»

وی، علت عمده این موضوع را محدودیت‌هایی می‌داند که در سال‌های اخیر کشور با آن مواجه بوده است. چیت‌چیان در تشریح این موضوع می‌گوید: «بسیاری از کسانی که می‌خواستند سرمایه‌گذاری و از صنایع خارجی خریداری کنند، در انتقال ارز دچار مشکل شدند یا در دریافت وام و تسهیلات مشکلاتی داشتند و این موارد خارج از کنترل و اراده وزارت نیرو بوده است.»

اما او امیدوار است «با مجموعه اقداماتی که انجام شده و حمایت‌هایی که صورت گرفته است، شاهد یک جهش قابل توجهی خواهیم بود.»

با این وجود، اصلاح نابسامانی‌های اقتصاد برق، تنوع‌بخشی به سبد تولید برق، کاهش تلفات برق و افزایش بازده نیروگاه‌های کشور، از مهم‌ترین اقدامات مثبتی است که چیت‌چیان در مدت حضور خود در دولت یازدهم در وزارت نیرو انجام داده است.

در همین حال، چیت‌چیان اصلاح نظام قیمت‌گذاری آب، کنترل ورود فاضلاب خام آب‌ها، صیانت از آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه، مدیریت تقاضای آب به‌ویژه در بخش کشاورزی و شرب، مدیریت حوضه‌ای منابع آب، اولویت دادن به اجرای طرح‌های منابع آب مشترک و تغییر روند کاهش آب در تالاب‌ها و دریاچه‌ها و اقدام در جهت احیای آن‌ها را مهم‌ترین راهبردهای جلوگیری از بروز بحران آب عنوان کرده است.

او در عین حال که معتقد است مسایل مرتبط با آب روز به روز در جهت حادتر شدن حرکت می‌کند و این شرایط نیازمند برنامه‌ریزی و مراقبت کامل و همچنین مدیریت بر آب است، تاکید دارد: «تعیین تکلیف منابع آب کشور و مشخص شدن میزان آب قابل برداشت از منابع زیرزمینی و زیرسطحی، اقدام بزرگی بود که در دولت یازدهم به انجام رسید.»

چیت‌چیان متذکر می‌شود: «طی دو سال گذشته تعداد 9 سد در هشت استان با حجم آب قابل تنظیم 436 میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید، چهار سد در سه استان با حجم 61.4 میلیون مترمکعب آبگیری شده و 65 شبکه آبیاری و زهکشی در 19 استان با ظرفیت 76 هزار و 150 هکتار به بهره برداری رسید. همچنین طی این مدت بیش از هفت هزار و 975 حلقه چاه غیرمجاز مسلوب‌المنفعه شد که 30 درصد کل چاه‌هایی است که در طی برنامه های چهارم و پنجم توسعه مسلوب‌المنفعه شده بود.

به گفته وی، «بهره‌برداری از 13 طرح آبرسانی به 36 شهر به حجم سالانه 288.6 میلیون متر مکعب، 12 تصفیه‌خانه آب در 12 شهر، 20 تصفیه‌خانه فاضلاب در 20 شهر با ظرفیت 513 هزار متر مکعب در شبانه‌روز، اضافه شدن یک میلیون و 350 هزار مشترک جدید آب شهری، 400 هزار مشترک جدید آب روستایی و یک میلیون و 60 هزار مشترک جدید فاضلاب شهری به جمع مشترکان آب و کاهش میزان آب بدون درآمد در شبکه ها از 26 به 24.7 درصد، از جمله اقدامات انجام شده در بخش آب بوده است.»

در کل با گذشت این دو سال، وزیر نیرو دولت یازدهم امیدوار است که «شرایط به سمتی برود که روزهای پرچالش حوزه آب و برق به اتمام برسد.»

منبع: خبرآنلاین

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن